Bu sayfayı yazdır
Bakan Eroğlu’ndan Hilvan’a Tarımsal Sulama Sözü

Bakan Eroğlu’ndan Hilvan’a Tarımsal Sulama Sözü

Toplu açılışlara katılan Veysel Eroğlu ile Faruk Çelik, Şanlıurfalıların yoğun ilgisiyle karşılandı.

Şanlıurfa Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen toplu açılışlara katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfalıların yoğun ilgisiyle karşılandı. Burada 25 açılış ve temel atma törenini de bölgenin Bereketli topraklarında suyla toprağın buluşturulacağı projeleri hayata geçirileceğini belirten bakan Çelik, Bugün bu Bereketli topraklarda, toprakla suyun nikâhını yapıyor Sayın Veysel Eroğlu. Yani bir düğün merasimi. O düğün, toprakla suyun evlenmesinin düğünüdür. Onun için nikâh davetlisi olarak bu salonu doldurmuş bulunuyoruz. Nikâh hayırlı olsun, düğün hayırlı olsun" diye konuştu.

ÇELİK, 'TÜM DÜNYA ÜLKELERİ TÜRKİYE'YE İMRENİYOR'

 

Şanlıurfa'nın sorunlarını çözmek için birlik ve bütünlük içerisinde hareket ettiklerini ifade eden bakan Çelik, Türkiye'nin yanı başındaki Suriye'de savaş, batıdaki ülkelerde ise ekonomik kriz, bu yaşananlara karşılık Türkiye'de temel atma, kalkınma ve gelişme olduğunu söyledi. Tüm dünya ülkelerinin Türkiye'ye imrendiğini konuşmasında belirten Bakan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti. 'Avrupa'ya gidiyoruz diyorlar ki Türkiye muazzam bir yıldız, Ortadoğu'ya gidiyoruz diyorlar ki Türkiye'de muazzam gelişme var, Asya'ya gidiyoruz Türkiye'ye imrenme var, bunun kıymetini bilmek lazım, eğer bunun kıymetini bilmezsek bize de sıkıntı yaşatırlar. Unutmayın, bu millet aziz bir millettir, tarih boyunca dünyaya şan vermiştir, şeref vermiştir vermeye de devam edecektir dedi.

BAKAN EROĞLU, 'TÜRKİYE'NİN SON 10 YILIDA DAĞLAR KADAR FARK VAR'

 

DSİ tarafından gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun konuşması Salonu dolduran Hilvanlıların tezahürat ve sloganıyla kesildi. İçme suyu için teşekkür pankartı açan Hilvanlılar, tarımsal sulama isteklerini davul ve zurna eşliğinde ile getirdiler.

Eroğlu, bakanlığına bağlı DSİ aracılığıyla şu ana kadar 128 tesisi faaliyette alarak millettin hizmetine sunduklarını ifade edip Türkiye'nin son 10 yılı mukayese edildiğinde, arada 'dağlar kadar' fark olduğunu söyledi.

Türkiye'nin artık tüm dünya ülkelerinde sesinin gür ve başının dik olduğunu sözlerine ekleyen Eroğlu, DSİ aracılığıyla son 10 yılda yaptığı çalışmaları anlattı. Bakan Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti. Ülkemiz yarı kurak iklimde bulunduğu için susuz tarım yapmak mümkün değil. DSİ marifetiyle önemli çalışmalar içerisindeyiz. Bizden önce 3,5 yıl görevde kalan hükümet sadece DSİ ile 9 tesis açtı. Biz ise sadece Şanlıurfa'da bu süre içerisinde yüzlerce tesis açtık. Türkiye'de bir yılda 300'den fazla DSİ olarak tesis açıyoruz. Şu ana kadar bin 128 tesisi faaliyete alarak, aziz milletimizin hizmetine sunduk. Göletler hariç 206 adet baraj inşa ettik. 11 milyar dekar araziyi suladık. 49 şehirde yaklaşık 41 milyon vatandaşa içme suyu ulaştırdık. Daha birçok devasa çalışmaları halkımızın hizmetine sunma gayreti içerisindeyiz diye konuştu.

Toplu tören açılışının yapıldığı salonu dolduran yöresel kıyafetli kadınlar tarafından sık sık zılgıt ve alkışlarla sevgi gösterisinde bulunan bakanlar daha sonra tele konferans eşliğinde 25 açılış ve temel atma törenini gerçekleştirdi. Bakanlar daha sonra AK Partili il binasına geçerek partililerle görüşme yaptı.