Hilvan Kültürel değerler

Hilvan Kültürel Değerlerimiz

Nevali Çori

GAP Projesi ile baraj sularının altında kalan Hilvan'ın Kantara Bölgesindeki Nevala Çori Höyüğü M.Ö. 8500- 8000 tarihlerine uzanmaktadır.1983 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Heidelberg Üniversitesi'nden Prof. H. Hauptmann danışmanlığında başlamış kazı çalışmalarında elde edilen bulgularda Nevala Çori'nin dinsel bir merkez olduğu kabul edilmiştir. Kazı­larda ilk Tunç, Kalkolitik ve Akeramik Neolitik dönemle­re ait tabakalara rastlanmıştır. Yapılan kazılarda dünya­nın ilk heykeli olarak kabul edilen kireçten yapılmış insan kafası figürü Göbeklitepe'ye giden tarih yolunun başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

nevali1

Hilvan-I Ali Halil

Hilvan-ı  Ali  Halil  resmi  adıyla  Balkı  köyünün  bulunduğu  yer  ve  bu   köyün   1   km   kadar kuzeydoğu sunda yer alan Dikme Tepesi ' nin üzerinde tarihi yerleşme yerinin ilk kurucuları ve ilk is mi, tarih boyunca kimlerin egemenliğinde kaldığı hakkında tarihi kaynaklarda herhangi bir bilgi geçmemektedir.

Özveren Köyü

Özveren köyünde tarihi kale kalıntıları ve burç kalıntıları bulunmaktadır. Ait olduğu dönemle ilgili arkeolojik araştırmalar bulunmamaktadır.

 

HİLVAN BELEDİYESİ

İLETİŞİM

Bağlar Mahallesi, İzollu Bozan Bey Caddesi No:20, 63900 Hilvan/Şanlıurfa

((0414) 681 20 07

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ÇAĞRI MERKEZİ

© 2021 Hilvan Belediyesi